5 mitów na temat pracy zdalnej

Wokół pracy zdalnej narosło w ostatnim czasie wiele mitów. Postanowiliśmy się z nimi rozprawić raz a dobrze. Jeśli też pracujesz zdalnie, sprawdź, jak radzić sobie z niektórymi z nich, a jeśli myślisz o tym trybie pracy – przekonaj się, czego opinii się wystrzegać.

Praca w biznesie online już nikogo nie dziwi. Możliwość pracy za pośrednictwem internetu otworzyła wiele firm, które tworzą dobrej jakości usługi oraz produkty. A ten sektor wciąż się rozrasta… W związku z tym też i coraz więcej osób sprawdziło, z czym wiąże się praca zdalna w domu. Z pewnością przyspieszyła to również pandemia COVID-19, podczas której większość pracowników biurowych była zmuszona pracować z domu. 

W ostatnim czasie narosło również wiele mitów na temat pracy zdalnej. W sieci często promowany jest idealistyczny wizerunek pracownika z domu, który wykonuje swoje obowiązki w cieniu palm, popijając egzotycznego drinka na plaży. Dodatkowo często zwraca się również uwagę na to, że pracując zdalnie, mamy więcej czasu i dzięki temu jesteśmy bardziej wypoczęci. Czy to prawda? Nasz zespół w całości pracuje zdalnie, więc w tym artykule chcemy rozprawić się z mitami, które są powszechnie powielane i powiedzieć, jak jest naprawdę. Przekonaj się!

Zdalnie możesz pracować z każdego miejsca

To chyba najpopularniejszy mit, którego powielanie może rozczarować wielu adeptów pracy zdalnej. Teoretycznie zdalne zatrudnienie daje możliwość pracy z każdego miejsca. Jednak nie wszędzie uzyskasz odpowiednie warunki do utrzymania odpowiedniej koncentracji podczas pracy. Wykonywanie swoich obowiązków w podróży, nawet szybkim i wygodnym pociągiem, może być uciążliwe. Dzieje się tak ze względu na jakość połączenia internetowego podczas przemieszczania się oraz panujący niekiedy hałas w środkach transportu publicznego. 

Łączenie pracy z wyjazdem, na którym planowałeś/aś odpocząć również nie będzie najlepszym pomysłem. Wykonywanie codziennych obowiązków w pracy często wymaga skupienia, a spędzając czas w urokliwym miejscu przy ładnej pogodzie, możesz mieć poczucie, że nie korzystasz należycie z urlopu. Może to znacznie utrudniać Ci pracę. Zdalne zatrudnienie wymaga też odpowiedniego oddzielenia przestrzeni przeznaczonej do pracy od miejsca, w którym się relaksujesz i odpoczywasz. Warto zatem wydzielić odpowiednie miejsce, w którym łatwiej się skupisz, a najlepiej będzie, jeśli poświęcisz osobne pomieszczenie w domu na zorganizowanie biura. 

Jeśli pracujesz z domu, masz więcej wolnego czasu

Pamiętaj, że praca zdalna w domu to taka sama praca jak każda inna, dlatego ważne jest, aby już na samym początku określić dni i godziny, w których wykonujesz swoje obowiązki. Warto też powiadomić o tym swoich bliskich i znajomych. Jeśli nie wszystkie osoby z Twojego otoczenia zetknęły się z tym modelem pracy, to będzie ciężko im wytłumaczyć, że pracując, nie możesz wykonywać obowiązków domowych. Niekiedy musisz też być dostępny/a w godzinach pracy swoich współpracowników. 

Dodatkowo Twoi współlokatorzy mogą uważać, że skoro nie tracisz czasu na dojazdy, możesz wykonywać więcej obowiązków domowych. To nieprawda. Jeśli uda Ci się zaoszczędzić trochę czasu dzięki pracy zdalnej, powinieneś/aś poświęcić na rozwijanie swoich zainteresowań, a nie wykonywanie większej liczby zadań za inne osoby. 

Praca zdalna jest tylko dla introwertyków

Osoby popularnie nazywane introwertykami rzeczywiście mogą trochę pewniej czuć się w pracy zdalnej w domu, ponieważ pozwala ona na unikanie nieprzyjemnych dla nich sytuacji. Takich jak wychodzenie i interakcję z innymi ludźmi. Jednak osoby ekstrawertyczne również mogą polubić pracę zdalną i czuć się w niej dobrze. 

Mogą czuć większe zmęczenie po dniu spędzonym tylko ze sobą, dlatego będzie dla nich lepiej, jeśli będą organizować sobie czas po pracy i utrzymywać kontakt z innymi. Pamiętaj, że zdalne zatrudnienie nie wyklucza pogłębiania relacji ze znajomymi z pracy. Zdalny zespół opiera swoją komunikację o wykorzystanie komunikatorów lub organizuje regularne spotkania online dla wszystkich. To tam możesz dowiedzieć się, co słychać u Twoich współpracowników. 

Pracując z domu, pracujesz mniej

Niektórzy uważają, że pracownicy przestają pracować, jeśli nie są pod stałą kontrolą. Może się to wydawać oczywiste, ponieważ będąc w domu, z pewnością rozprasza Cię znacznie więcej bodźców, niż w pracy. Uniwersytet w Stanford przeprowadził dwuletnie badania, które miały na celu sprawdzenie, czy pracownicy zdalni rzeczywiście pracują mniej. W ramach eksperymentu stwierdzono, że pracownicy biurowi, po rozpoczęciu pracy w formie zdalnej, wykazali znaczny wzrost wydajności.

Jeśli trudno jest Ci utrzymać odpowiednie skupienie w godzinach pracy, możesz wprowadzić system monitorowania czasu, który potrzebujesz na wykonanie konkretnych obowiązków. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak planować pracę, aby skończyć ją o czasie. Problemy ze skupieniem mogą też wynikać ze zmęczenia lub ze zbyt różnorodnych zdań do wykonania. Pogrupuj swoje zadania w tematyczne serie, które pozwolą lepiej Ci się skupić na danym ich rodzaju. Wykonuj je w krótszych blokach czasowych, robiąc sobie częściej przerwy. 

Praca zdalna w domu oznacza, że ciągle jesteś w pracy

Często zatrudnienie zdalne wymaga dużej dozy samoorganizacji czasu i obowiązków. Początki mogą być trudne, przez co możesz spędzać w pracy więcej czasu i mieć wrażenie, że praktycznie z niej nie wychodzisz. Warto jednak od pierwszego dnia uczyć siebie zdrowego podejścia do życia, czyli słynnego work-life balance. Z pewnością pomoże w tym jasne wyznaczanie godzin pracy, a także stworzenie dedykowanej przestrzeni, w której ją wykonujesz. 

Wydziel sobie odpowiednie miejsce w domu, w którym będziesz pracować lub po zakończeniu pracy, ubierz się w bardziej „domowy” strój. Dzięki temu będzie Ci łatwiej znaleźć równowagę między czasem przeznaczonym na pracę a tym dedykowanym na relaks. Planuj też czas poza pracą, tak jakbyś robił/a to wtedy, gdy pracujesz stacjonarnie. Umawiaj się ze znajomymi, wychodź do kina lub do restauracji, wyjdź na spacer – dzięki temu będzie Ci łatwiej trzymać się wyznaczonych godzin pracy. 

Możesz pracować w piżamie!

Jeśli tylko czujesz się w niej dobrze, pracując, to oczywiście! Większość osób wybiera wygodniejsze stroje do pracy z domu, stawiając na dresy lub bardzo komfortowe stroje. Większość czasu spędza się jednak na siedząco, dlatego ważne jest, aby zadbać o swoją wygodę. Dla niektórych piżama nie jest jednak odpowiednim wyborem, ponieważ kojarzy się wyłącznie z odpoczynkiem, dlatego zmniejsza produktywność i nie pozwala się odpowiednio skupić. Jednak wolność Tomku w swoim domku!

Praca zdalna w domu – garść liczb 

Według badania przeprowadzonego przez Live Career na temat pracy zdalnej w 2021 wynika, że zdania na temat tego rodzaju zatrudniania są podzielone. Ponad połowa Polaków (51%) lubi pracować zdalnie, ale 46% uważa, że praca zdalna ma negatywny wpływ na równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Dodatkowo 48% sądzi, że ten tryb pracy negatywnie odbija się na zdrowiu psychicznym.

Największe wyzwania pracy zdalnej 

Według badanych największe wyzwanie związane z pracą zdalną stanowi odcięcie się od pracy po zakończeniu wykonywania obowiązków (69%), motywacje (68%) i komunikacja (65%). Dodatkowo respondenci wskazali również rozpraszanie się, samotność oraz współpracę z zespołem (powyżej 65%) jako trudności w zatrudnieniu zdalnym. To prawda, że praca zdalna w domu niesie ze sobą wiele wyzwań, które często związane są z wypracowaniem umiejętności organizacji swojej pracy i odpowiedniego zarządzania swoją energią w ciągu dnia. 

Praca zdalna ma również swoje plusy! Jako największe zalety badani wskazywali elastyczność czasu pracy (82%), poczucie bezpieczeństwa (75%), a co ciekawe – również lepszą równowagę między życiem zawodowym i prywatnym (59%). Jeśli wciąż chcesz zacząć pracować zdalnie – spróbuj! Początki mogą być trudne, ale z czasem wydaje nam się, że zauważysz więcej plusów, niż minusów. Podziel się w komentarzu, czy znasz jeszcze inne mity na temat pracy zdalnej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *